امامزاده سید علی کیا سلطان از نواده‌هاي امام موسي كاظم (ع) مي باشد و در روستايي به همين نام در فاصله 8 كيلومتري نوشهر واقع شده كه داراي 700 سال قدمت است.به گزارش نوشهرآدینه، امامزاده سید علی کیا سلطان از نواده‌های امام موسی کاظم (ع) می باشد و در روستایی به همین نام در فاصله ۸ کیلومتری نوشهر واقع شده که دارای ۷۰۰ سال قدمت است. بنای فعلی در زمان سلطان محمد خدابنده احداث گردیده است.بقعه دارای آب، برق، مسجد و امکانات رفاهی است. حرم مطهر امامزاده سید علی کیا سلطان علیه السلام در روستایی سرسبز که متبرکه به نام همین بزرگوار می باشد, قرار گرفته است
معماری خاص حرم مطهر که شباهت بسیاری به بقعه سید جمشید کیاسلطان شهر رویان دارد حکایت از یک دوره زمانی مشترک دارد و گویای این است که این بزرگوار نیز از حاکمان و سلاطین دوره کیایی در شمال ایران بوده است.سادات اثنی عشری ملقب به کیایی حدود ۶۰۰ سال بر مناطق شمالی ایران حکومت کرده اند و بدلیل عدالت و تقوایشان مورد احترام مردمان عصر خود بوده اند که با ساختن بناهای عالی بر مزار ایشان مقام آن ها را گرامی می داشتند.

این امام زاده مربوط به سده نهم و دهم هجری ودر شهرستان نوشهر روستای هزارخال کجور واقع شده و در بیست و دوم اردیبهشت سال 1356 با شماره 1415 در فهرست ملی ثبت شده است.

2-3

 

منبع : گنجه و گنجینه |بقعه شریف سید علی کیا در قاب گنجه وگنجینه
برچسب ها : سلطان ,بقعه ,واقع ,نوشهر ,امام ,نوشهر واقع